Методична розробка
циклу уроків на тему “My Family” (3 клас)
Урок № 1
Тема. МОЯ СІМ’Я
Мета: відпрацювати в учнів уміння
використовувати нові лексичні одиниці теми на репродуктивному та
частково-репродуктивному рівнях; формувати уміння працювати в групах, парах;
тренувати навички читання, говоріння; формувати у дітей цінності
спілкування, взаємодопомогу.
Хід уроку:
I.
Підготовка
до сприйняття іншомовного матеріалу.
1.
Організаційний
момент. Привітання.
Т.:Hello, children! I am glad to see you! I am fine! How do you feel? What is your mood? Ask each other, please, using the
table.
P1.: I am fine.
How do you feel,…?
P2.: I am
sleepy. What is your mood,…?
P3.:……
…… 2.Повідомлення теми і мети уроку,
The topic of our
lesson is ‘My family’. We’ll learn new words and talk about your families. And
after 7 lessons we should tell about our families, the proffesions of our
mothers and fathers. We’ll describe our homes, learn numbers, draw a family
tree. And all this information you will sum-up in your projects
at our final lesson.
3.Уведення в іншомовну атмосферу.
(Додаток 1 )
Look
at
the
picture
of
the
family.
We can see a mother, a
father, their children- a son and a daughter, a grandma and a grandpa.
a ) Use the
words in the box to write down who is who.
b ) change your
papers and check them . (у парах учні
перевіряють завдання )
II
. Основна частина уроку.
1 . Введення і опрацювання тематичної
лексики.
а
) На дошці записані слова, вчитель читає- учні хором повторюють, вчитель пояснює нові слова uncle,
aunt, cousin.
GRANDMA
BROTHER
AUNT- is your
mother’s sister
GRANDPA
SISTER
COUSIN- is your
aunt’s son and daughter
FATHER
SON
DAUGHTER
UNCLE- is your
mother’s brother
b
) Учні поділяються на дві групи
T. : Help me to
divide these words into two groups
1 . males ( men and boys )
2 . females (women and girls )
T . : What word
can be both male and female? (cousin )
c
) Учні отримують картки зі словами. Їм потрібно знайти пару:
FATHER-----
MOTHER
2 . Подання тексту для читання.
1 ) Етап підготовки до читання.
Look the
picture. Whom can your see? Is this family big? Are they happy? Read about this family and say who lives with
Marre?
2 )
Етап читання (учні читають ланцюжком )
Hello! My name
is Marry. My family is big. I have got a mother, a father, and a brother. My
mother’s name is Svitlana. My father’s name is Denys. My brother’s name is Max.
I’m seven. Max is a baby. He is 1. My grandma and grandpa live with us too . We
are a happy family.
3 ) Етап перевірки розуміння змісту
тексту.
Answer the
questions:
--Who lives with
Marry?
--What is her
mother’s / father’s / brother’s name?
--Is Max a baby?
--Are they happy
family?
3 .
Фізкультхвилинка.
Clap, clap, clap
your hands!
Clap your hands together!
Stamp, stamp, stamp your feet!
Stamp your feet together!
Clap your hands together!
Stamp, stamp, stamp your feet!
Stamp your feet together!
We are clapping,
we are clapping our hands.
We are stamping,
we are stamping our feet.
4 . Бесіда
з учнями. T.:----P1,
T.:-----P2…
-Have you got a
family?
-What’s
your mother’s name?
_Have you got a granny?
-Have you got a sister (a brother…)?
_Have you got a granny?
-Have you got a sister (a brother…)?
-What’s your
sister’s name?
b) Ask each
other about the family, using the questions
and tell me, please, who has a brother, a cousin, an aunt, an uncle.
5. Закріплення вивченої лексики.
Учні у парах питають один одного
переклад лексики:
Мама, тато, тітка, дядько, брат, сестра,
бабуся,,,,,
III
. Заключна частина уроку.
1 . Домашнє завдання: -вивчити лексику, тренуватися у
написанні слів.
-підібрати сімейні фото, картинки,обдумати оформлення майбутнього
проекту. ( Вчитель пропонує учням переглянути зразки проектів учнів минулих
років.)
2 . Підведення підсумків уроку.
What
new
words
have
you
learnt
on
the
lesson?
Who is your mother’s sister?
Who is your
father’s brother? Thank you for the lesson.
You are active and curious. Your marks
are………
Тема: МОЯ СІМ’Я.
Урок № 2
Тема: МОЯ СІМ’Я.
Мета: вдосконалювати навички читання, усного
мовлення, розвивати
лексичні навички шляхом багаторазового повторення, навчити учнів робити усне та писемне
повідомлення за темою.
ХІД УРОКУ
1.Підготовка до сприйняття
іншомовного мовлення
Greeting 1. Привітання
T: Stand up, Please! Good morning,
children!
Good morning
when it’s morning
Good night
when it is night
Good evening
when it’s dark out
Good day when
it is light.
Good morning
to the sunshine
Good evening
to the sky
And when it’s
time to go away,
Goodbay.
Goodbay. Goodbay.
T:
Sit down! Get ready for the lesson. Let’s start our lesson.
2. Мовна розминка
Warm up
T: Listen to the song
T: Let’s sing a song in chorus
T: Sing in chain
T: Start in a whisper and finish aloud
I've got a mother, a father
a sister and a brother
grandma and grandpa
and we all love each other
This is my, This is my family
T: And now
tell about your family using this song.
P: My name is
Olya. I’ve got a mother, a father, a sister and a grandma and a grandpa. We all love
each other. This
is my family.
2. Основна частина уроку.
Main Part
Pronunciation
drill
T: Listen and repeat
a mother a
father a sister a brother
a grandma a grandpa a son a
daughter
T:
Learn how to use:
England London
ride a bike
Pre-reading
Reading
T: Read and translate the text
Тема. МОЄ РОДИННЕ ДЕРЕВО. ПРИСВІЙНИЙ ВІДМІНОК ІМЕННИКА.
Після наступного прослуховування учні за допомогою
картинок відтворюють вірш.
Клас ділиться на групи по 3 – 4 учня. Вони отримують картки зі словами і за 2 хвилини мають скласти якомога більше речень про членів сім’ї.
My name is
Mary Brown. I am from England. I’m eight and I study at school. I’ve got a
happy family: a mother, a father, a little brother, a grandma and a grandpa.
My mother
is a teacher. Her name is Kate. And my father is a doctor. His name is Igor. My
brother is only 4 years old. His name is Tom. I like to play with him. My
grandma and grandpa live with us.
There is also a pet in the family. It is a
cat. Its name is Ross.
We often
have dinners together, talk and watch TV. On Sundays we go to a park. I ride a
bike. We
all love each other.
After reading
T: Read the sentences. Are they true or false?
1)
Mary’s family is very large.
2)
Mary’s mother is a doctor.
3)
Mary has got a little sister.
4)
They often watch TV.
5)
Mary likes to ride a bike.
T: Choose the correct item
1.
Mary Brown is from______.
A)
the
USA B) Ukraine C) England
2.
She lives in ________.
A)
London B) Kyiv C) not far from London
3) Her mother is ___________.
A) a
doctor B) a teacher C) a worker
4) Her father works__________.
A) at a
hospital. B) in a bank. C)
at a school.
5) Mary’s grandma and grandpa live_________.
A) London B) Kyiv C) not far from London
6) There is also_________in the family.
A) a cat B) a
rabbit C) a dog
Physical warm
up. Фізкультхвилинка
Hands up,
hands down
Hands on
hips, sit down.
Stand up,
hands to the sides.
Bend left,
bend right.
One, two,
three – hop!
One, two,
three – stop!
Stand still!
T: Answer the questions
1)
Where does Mary mother work?
2)
Has Mary got a little brother?
3)
What is her sister’s name?
4)
Where does her father work?
5)
What do they do on the weekends?
T: Look, ask and answer in pairs
1.
– What is your name?
-
My name is……
2.
- What is your father’s/mother’s name?
-
His/her name is….
3.
– Have you got a brother or a sister?
-
Yes, I have. No, I haven’t.
4.
– What is his/her name?
-
His/her name is…..
3. Заключна частина уроку
Homework
T: Write about your family. This text will be the beginning of your
final projects. Start like this:
Hello, my name is……I live in….I have got……
My mother’s name is…… She is…My father’s
name is…… He is….My sister’s/brother’s name is….She/he is…..
We are a friendly family.
Summarizing
- So today you’ve learned about
Mary’s family. Do you like our lesson? What activities at the lesson were
interesting for you?
Saying goodbay.
T: Stand up, children! The lesson is over. Enjoy your rest. Good bay!
Урок № 3
Тема. МОЄ РОДИННЕ ДЕРЕВО. ПРИСВІЙНИЙ ВІДМІНОК ІМЕННИКА.
Мета: розвивати уміння вживати лексичні одиниці з теми, використовуючи
присвійний відмінок іменника, навчити будувати родинне дерево, як цілісної
моделі сімʼї; сприяти розвитку вміння в учнів знаходити необхідну інформацію в
тексті, практикувати роботу в групах; виховувати цінності спілкування, уміння
слухати співрозмовника, взаємо- та самооцінювання.
Обладнання: CD-запис
вірша, опорні схеми, малюнки членів родини, текст для читання, кольорова крейда.
Хід
уроку
І.
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.
Greeting
T: Look
at the clock.
Час
починати урок.
Good morning!
P: Good
morning, Good
morning,
Good
morning to you.
Good
morning, Good
morning,
We are glad
to see you!
2. Aim
T: Today
we’ll continue talking about your family and you’ll learn how to make your
family tree (Сьогодні ми продовжимо обговорювати вашу
родину і ви дізнаєтесь як скласти власне родинне дерево).
3.
Original beginning
На дошці
написаний ланцюжок літер, в якому приховані назви членів родини. Завдання учнів знайти ці слова і розфарбувати
зеленою крейдою зелену стать, а червоною – жіночу.
II. Основна частина
уроку
1.
Phonetical Drill
На дошці
написані відомі буквосполучення та їх звукове позначення. Учні повторюють їх
вимову.-th [ ],-er [
].
T: Listen
to the rhyme and name the words where youʼll hear these sounds.
Mother, father,
Sister, brother,
Hand in hand with
One
another!
Клас ділиться на групи по 3 – 4 учня. Вони отримують картки зі словами і за 2 хвилини мають скласти якомога більше речень про членів сім’ї.
Після закінчення
часу один учень з групи читає складені речення. Переможе та команда, речення
якої будуть правильними, логічно побудованими і їх буде більше, ніж у
суперників.
1.
Пояснення нового
матеріалу на основі прочитаного тексту.
1.1
Pre-reading
T: Look
at the picture and read the words please.
1.1 Reading
T: Now, read the text, please and after reading go to the
blackboard and write their names.
TOM’S FAMILY
Tom’s
family is large. His mother’s name is Rita and his father’s name is John. He
has brother Bill and sister Kate. Tom’s grandparents are Wendy and Peter. Tom
loves his family.
1.2
After-reading
Учні виходять до
дошки та заповнюють пропуски.
Т: Answer
my questions, please:
-
Who is
John? P: He
is Tom’s father.
-
Who is
Rita? P: She
is Tom’s mother.
-
Who is
Kate? P: She
is Tom’s sister.
-
Who is
Bill? P: He
is Tom’s brother.
-
Who is
Wendy? P: She is
Tom’s grandmother.
-
Who is
Peter? P: He
is Tom’s grandfather.
Physical activity:
Т: I think you’re tired a bit. Let’s do our physical
exercises.
Stand up,
turn round, Point to the teacher,
Clap left,
clap right, Point to
the door,
Clap up,
clap down,
Look at the window,
Look left,
look right,
Look at the floor,
Look up,
look down,
Stand on your left leg,
Sit
down,
Stand on your right,
Touch
something brown,
Now sit down, and
Touch something white.
1.3 Group work. Making Tom’s family tree.
Учні діляться на групи по 4 дитини,
отримують картку і заповнюють її за зразком. Час виконання 2 хвилини.
Після закінчення виконання завдання картки вивішують на дошці і учні звіряють та аналізують відповіді. Виправляє неправильні відповіді вчитель з поясненням.
T: Look , children! I ‘ve
got a photo. This is my relative.
Після закінчення виконання завдання картки вивішують на дошці і учні звіряють та аналізують відповіді. Виправляє неправильні відповіді вчитель з поясненням.
ІІІ. Заключна частина уроку
1.
Homework
Кожен учень отримує аналогічний бланк,
на якому малює власне родинне дерево та підписує членів своєї родини. Цей аркуш
буде однією із сторінок учнівських підсумкових проектів.
2.
Evaluation
Учні мають на парті картинки трьох
кольорів, що асоціюються з такими оцінками:
Яблуко зелене – 12 балів;
Яблуко жовте – 11 балів;
Яблуко червоне – 10 балів;
Груша зелена – 9 балів;
Груша жовта – 8 балів;
Груша червона – 7 балів;
Вишня
зелена – 6 балів;
Вишня жовта – 5 балів;
Вишня червона – 4 бали;
Банан зелений – 3 бали;
Банан жовтий – 2 бали;
Банан червоний – 1бал;
Коли вчитель називає учня, інші
піднімають картинку і ставлять йому оцінку, якщо вчитель з більшістю згоден, то
ставить відповідний бал, якщо ні, то пропонує кільком дітям аргументувати свій
вибір і наприкінці наводить свої аргументи.
3.
Summing up
T:
- Які вправи вам найбільше сподобалось виконувати,
чому?
-
Які були важкими
для вас?
-
Які нові вправи ви
сьогодні виконували?
Р: ……………..
Т: Good bye! See you soon!
P: Goodbye, teacher!
Урок № 4
Тема. МОЯ СІМ’Я.
ВІК.
Мета: формувати вміння використовувати нову лексику в мовленні
та логічно будувати діалог;
формувати вміння співпрацювати в парі та
групі, логічно висловлюватись та реагувати на
репліки співрозмовника; сприяти формуванню цінності спілкування, взаємодопомоги.
Обладнання: тематичні
картинки , відео мультфільму з піснею, роздаткові матеріали, плакат “Numbers”.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття
іншомовного мовлення.
1. Привітання.
T: Good morning dear children!
St: Good morning! How are you?
T: I’m fine, thank you. And I’m glad to see you!
St: We are glad to see you too.
2. Мовленнєва зарядка. Оголошення мети уроку.
Can you guess
who this is?
Sts: Is this your sister(aunt, cousin)?
T: Yes . This is my cousin. Can you guess her name? (Діти відгадують ім’я)
Can you say how old she is?
Sts: No.
T: She is 42. (Вчитель показує
картинку або пише число на дошці).
So, today we shall learn all numerals and learn how to speak about our
relative’s age.
3. Фонетична зарядка.
T: And for our work today
we need
to remember some sounds.
Тренування у вимові звуків. Діти повторюють за
вчителем спочатку звук, потім слова, потім самостійно слова, підсилюючи (
стишуючи) голос.
[ð] – father,
mother, brother, this;
[θ] –thank, three, birthday,thirty, thirteen;
[ t ] – two , twelve, fifty , twenty.
ІІ. Основна частина уроку.
1.
Презентація
лексичного матеріалу.
а)Командна
гра.
Т: Ви вже
знаєте певні числа. Давайте пригадаємо їх у грі.
Клас ділиться на дві команди. На дошці написані вже
вивчені числівники 1-19 для обох команд. Вчитель називає числівники. Учасники команд по одному підбігають до дошки
і обводять кружечком назване число. За правильне виконання отримують бали.
Перемагає команда з більшою кількістю балів.
б)
T:Прослухайте
пісеньку і спробуйте запам’ятати нові числа.
(Звучить пісня “Number song 10-100.Counting by tens”.)
T: What numbers
can you repeat?(Діти
озвучують числа. Які запам’ятали.)
в)T: Now read the numbers after me.
(Учні
читають слова за вчителем хором, потім по черзі.)
г)Т: Let’s sing a song again together.
д)
Робота в групах.
Т: Але . щоб назвати вік наших рідних нам потрібні такі
числа,як 34,28,61. Вони утворюються дуже легко і ви самі зрозумієте , як. (На
партах у кожної групи є набір карток з числами. Вчитель називає числа, групи
показують відповідні картки, звіряють відповіді)
T:
Listen
and
show
me
the
number.
1.
Аудіювання діалогу.
а)
Pre-listening.
T:Well,kids.Look at
the picture in your books .
T: Who can you
see?
Is this a birthday or New Year party?
What number can you see?
б)
While-listening.
Т: Прослухайте
діалог і впізнайте запитання, яким ми запитуємо про вік. Ми вже вивчали його
раніше.
Dan: Hello,Ann. How are you?
Ann: I’m fine,
thanks! It’s my grandmother’s birthday today!
Dan: Oh, really? How old is she?
Ann: She’s seventy-seven.
Т: Як запитуємо про вік? Right you are . How old is she? Repeat ,please.
So, how old is Ann’s granny?
St: She is seventy- seven.
г) Post-listening. Парна робота “Jumbled Dialogue”. ( Кожній парі роздається
друкований варіант діалогу, розрізаний на речення. Учні слухають і складають фрази по порядку. Потім
читають у ролях.)
T: Listen to the dialogue again and
complete it.
д) Read
the dialogue in roles.
3. Фізкультхвилинка
Hands up,
hands down
Hands on
hips, sit down.
Stand up,
hands to the sides.
Bend left,
bend right.
One, two,
three – hop!
One, two,
three – stop!
Stand still!
4.
Практикування у мовленні.
а) Фронтальна робота.
T: Now ,
let’s speak about your relatives.
How old is your mother?
St1: She is 36.
T: How old
is your grandpa (father, granny, aunt, uncle)?
St2: He is
62.
б) Вправа “ Onion rings”. (Учні
утворюють два кола, одне в іншому, стоячи один навпроти одного. Партнери
зовнішнього кола задають запитання, внутрішнього – відповідають.Потім можна
навпаки. За сигналом вчителя кола
роблять один крок у зворотних напрямках так, що партнер щоразу змінюється. Вчитель
може задавати і назву родича.Працюють, поки кола не стануть на початкові
позиції.)
T: Mother!
St1: How old
is your mother?
St2: She is
….
T: (плескає в долоні – це сигнал для руху
)Father!
St1: How old
is your father?
St2: He is
…..
в) Парна робота.
Т: Уявіть, що сьогодні день народження вашої
бабусі. Побудуйте такий самий діалог, як у підручнику,підставляючи свої дані.
Make the dialogue about your granny’s birthday.
Listen to me
and Dasha.( Вчитель
демонструє діалог з одним із учнів. Звертається увага на інтонацію та
емоційність реплік.)
Demonstrate your dialogues in roles( Учні демонструють свої діалоги )
г)Робота в парах продовжується.
T: А тепер давайте оберемо собі іншу
пару.У кожного з вас є паперові кульки з написаними словами (числами).Знайдіть
учня з таким же словом. Це й буде ваша пара. ( Далі кожна пара учнів отримує
картинку із зображенням члена родини і числа, що відображає його вік.)
T: Make dialogues
about the birthday of the relative from the picture you have.
T:
Demonstrate your dialogues.
III. Заключна частина.
1.
Домашнє
завдання.
Т:Learn
the numbers and write your own dialogue. (Вправа в підручнику)
Тепер ви можете у
ваших проектах додати відомості про вік ваших рідних.
2.
Виставлення
оцінок.
3.
Підведення
підсумків.
T: Now, children
, can you name all the numbers? Let’s count by tens!
Can you make your dialogues?
Our lesson is
over. Thank you. You were very active!!! And I’m very glad!
Урок 5
Тема: ПРОФЕСІЇ ЧЛЕНІВ
МОЄЇ РОДИНИ.
Мета: повторити й активізувати вивчений матеріал та
презентувати новий лексичний та граматичний матеріал теми : « Професії» ;
сприяти формуванню
учнів навичкам читання, аудіювання, усного монологічного мовлення за допомогою
нових лексичних одиниць ;
розвивати
комунікативні вміння учнів, різні типи пам’яті: слухову, зорову увагу, уяву;
виховувати повагу до людей різних професій , підтримувати стійкий інтерес у
мовному та культурному спілкуванні один з одним.
Обладнання: підручник , робочі
зошити, демонстраційний матеріал, картки для роботи в групах, парах.
Хід уроку.
Хід уроку.
I.Підготовка до
сприймання іншомовного матеріалу.
1.Привітання.
-Good morning, boys and girls!
Мовна
зарядка.
Ps: One, one, one - the bell has run
Two, two, two – we are all here too,
We are all at our places
With sunshining faces.
Good morning, teacher!
- How are you today?
Ps: We are fine!
T: Are you ready for the lesson?
Ps: Yes, we are.
T: It’s nice. I’m happy! Let’s start!
Ps: One, one, one - the bell has run
Two, two, two – we are all here too,
We are all at our places
With sunshining faces.
Good morning, teacher!
- How are you today?
Ps: We are fine!
T: Are you ready for the lesson?
Ps: Yes, we are.
T: It’s nice. I’m happy! Let’s start!
2.Повідомлення теми та мети уроку.
Today we’ll have an unusual lesson. We are going to
travel in the world of professions. But first of all let’s train our tongues.
3. Введення в іншомовну
атмосферу..
-фонетична зарядка.
Now, our phonetic exercises,Sing a song.
"I am a pupil"
I am a pupil,
He is a pupil,
She is a pupil,too
I am not a doctor,
I am a pupil
And I like you.
- Good, thank you. You're clever boys and girls.
ІІ.
Основна частина уроку.
1.
Подання
нового лексичного матеріалу.
- Look at the
cards, please. Repeat after me.
1) a teacher
2) a doctor
3) a farmer
4) a bus driver
5) a baker
6) a businessman
7) a policeman
( перемішyю картки, діти хором називають слова англійською)
Thank you, now I want to listen to everyone in English.Good, thank you.
Let's play a "Snowball".Пограєм в гру "Сніжки". Доповніть
список професій.
Pupil 1: a
doctor
Pupil 2: a doctor and a teacher
Pupil 3: a doctor and a teacher and a farmer……
А
зараз,використовуючи нові слова скажіть, хто ваші родичі по професії.
My mother is...( a teacher)
My father is ...( a doctor)
My grandmother is a ...( baker)
My grandfather is a ...(bus driver)
My brother is a...(policeman)
2. Тренування нової лексики.
Let's play a "Chain"
game. Begin your sentences:
My father is not a... ( a doctor).He is a...(bus driver) And what about
your father?
3. Робота в
парах.Навчання письма. ( complete the sentences)
1) Her grandmother is not a... She is a...
2)Tanya and Katya are not ... They are...
3)My mother is not a... She is a.. His brother is not a... He is a...
4)His father is a... He is a...
4. Робота в
групах. Навчання читання. ( Reading comprehension)
Pre-reading
activity:
-бесіда за малюнками до текстів:
Look at the pictures. What can you see there?
Reading:
CARD 1
|
CARD 2
|
Ann’s mother is very kind. She gets up early. She
comes to work at 8 o’ clock. She works at school. She loves children.
Ann’s mother is a……………………
|
Dan’s father is strong and kind. He comes to work
early. He wears a white uniform. He helps sick people.
Dan’s father is a……………………..
|
Post-reading activity: guess the jobs from the cards.
5. Фізкультхвилинка.
- Now, let's have a break. Do exercises.
"Head and shoulders"
Head and shoulders
Knees and toes, knees and toes
Head and shoulders
Knees and toes, knees and toes
Eyes and ears
Mouth and nose
Head and shoulders
Knees and toes, knees and
toes.
- Good, thank you. Sit down, please. Take your places. Go on our work.
5 Навчання аудіювання. (Listening comprehension)
Pre-listening activity:
- Look at the blackboard. Let’s read the new words and word combinations.
to look after- доглядати;
to take smb to- підвозити;
to cross the street- переходити вулицю;
a traffic policeman- людина, яка регулює вуличний рух.
Pre-listening activity:
- Look at the blackboard. Let’s read the new words and word combinations.
to look after- доглядати;
to take smb to- підвозити;
to cross the street- переходити вулицю;
a traffic policeman- людина, яка регулює вуличний рух.
Listening:
1) I’m a doctor. I look after sick people.
2) I’m a traffic policeman. I direct cars, buses and lorries. I help people to cross the street.
3) I’m a farmer. I look after my sheep, goats and hens.
4) I’m a bus driver. I drive buses. I take children to school and I take people to the town.
5) I’m a teacher. I teach children. I teach three classes.
1) I’m a doctor. I look after sick people.
2) I’m a traffic policeman. I direct cars, buses and lorries. I help people to cross the street.
3) I’m a farmer. I look after my sheep, goats and hens.
4) I’m a bus driver. I drive buses. I take children to school and I take people to the town.
5) I’m a teacher. I teach children. I teach three classes.
6) I’m a baker. I make bread.
Post-listening activity:
Tick the professions you’ve heard in the text.
a) a pilot
b) a traffic policeman
c) a baker
d) a bus driver
e) a teacher
Post-listening activity:
Tick the professions you’ve heard in the text.
a) a pilot
b) a traffic policeman
c) a baker
d) a bus driver
e) a teacher
f) a farmer
g) a doctor
2. Match the jobs with their descriptions.
1) … a person who looks after sick people.
2) … a person who helps people to cross the street.
3) … a person who looks after sheep, goats and hens.
4) …a person who teaches children.
5) … a person who takes people to the town.
2. Match the jobs with their descriptions.
1) … a person who looks after sick people.
2) … a person who helps people to cross the street.
3) … a person who looks after sheep, goats and hens.
4) …a person who teaches children.
5) … a person who takes people to the town.
6) … a person who makes bread.
6.
Рефлексія.
Сьогодні ми
говорила про професії. А тепер дайте відповідь на запитання.
-Що я нового
дізнався?
-Чого я
навчився?
ІІІ. Заключна частина
уроку.
1.Домашня робота.( Homework)
Tell about your family( names and professions).Розкажи про
професії своєї родини за зразком.
Example: I have got a family. My mother's name is Helen. She is a teacher.
My father's name is Alex. He is a bus driver.
I have got a brother. My brother's name is Tom. He is а farmer.
I have got a sister. My sister's name is Mary. She is a pupil.
Додайте цю інформацію
до вашого підсумкового проекту.
2.Підбиття
підсумків уроку.( Summarizing)
- Did you like our lesson?
Your marks are
…. You were great today. So, everybody gets these bright bookmarks.
Урок 6
Тема: ДІМ, В ЯКОМУ Я ЖИВУ.
Мета: введення нових
ЛО, відпрацювання уміння вживати їх у монологічному та діалогічному мовленні,
на кінець уроку учні зможуть розповідати про свій дім; формувати вміння
працювати в парах і групах;
розвивати
в учнів навички говоріння та читання, уміння послідовно й чітко висловлювати
власні думки, не боятися брати участь в іншомовному спілкуванні, розвивати
пам'ять, уяву; формувати у дітей культуру спілкування, взаємоповагу.
Обладнання: картинки для
закріплення нової лексики, зображення двоповерхового будинку, аудіозапис, презентація, картки, м’яч, іграшкові
телефони.
Хід уроку
І.Підготовка
до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання. Введення в іншомовну
атмосферу.
T: Good morning, pupils! Glad to see you!
Ps: Good morning, teacher! Glad to see you too!
T: Hello, Ann! How are you?
P1: I’m fine, thank you, and you?
T; I’m OK, thanks! Who’s this?
P1: This is Mary.
T: Hi, Mary! How are you?
P2: Not bad, thanks! Have a nice day, teacher!
T: Thanks, you too!
(Учні
працюють в парах і розігрують подібні діалоги ).
T: Let’s sing a song together.
(Під аудіозапис учні співають пісню.)
Hello
Hello, hello,
How are you?
I’m fine, thank you.
I’m fine, thank you.
Hello, hello,
What’s your name?
My name’s ___________
That’s my name.
2. Phonetic
drill. (Фонетична зарядка).
( Робота з віршем, опрацювання звуків: учитель показує картки звуків, учні називають їх, повторюють за вчителем слова з цим звуком із тексту вірша.)
I have four friends, you know them too,
Meg, Tom, Andy, Sue.
I can play with them and you,
Meg, Tom, Andy, Sue.
T: Repeat the sounds after me.
[u] [t] [g] [f] [h] [w] [ð]
Repeat the words with these sounds from the poem.
Sue, you, Tom,
too, Meg, four, friends, have, with, them.
Let’s read the poem once again.
ІІ.
Основна частина уроку.
1. Повідомлення теми уроку.
T: Are you happy in the English lesson?
Ps: Yes, we are.
T: Then let’s visit our houses and flats, because the
subject of the lesson is
“ The House/Flat I live in”.
2.Презентація нового лексичного матеріалу.
Listen, point and repeat. Name the pictures using the
computer CD.
Kitchen, living-room, dining room, bedroom, bathroom,
upstairs, downstairs, flat, house.
T: Let’s play a ball game.
(Учитель
по черзі кидає м’яч учням і називає українське слово, діти перекладають англійською).
T: Let’s play a game “What’s missing”.
( На
дошці картинки з зображенням по темі. Вчитель ховає одну з них і запитує
“What’s missing?”, учні повинні відгадати. Потім роль вчителя виконують учні.)
3.Reading.
Read and choose the correct answer. (Прочитай і
вибери правильну відповідь. Діти працюють в парах).
1) We read
books and watch TV in the ____________________.
a) bathroom
b) kitchen
c) room
d) living
room
2) I wake up
and go to the _________________. I brush my teeth and wash my face there.
a) living
room
b) bathroom
c) kitchen
d) classroom
3) I often
have my breakfast in the ________________.
a) bathroom
b) bedroom
c) table
d) kitchen
4) I have a
rest and sleep in my______________.
a) bedroom
b) living
room
c) dining
room
d) bathroom
3. Фізкультхвилинка.
Hands up! Hands down!
Hands on hips and sit down!
Hands up! Hands to the sides!
Bend left! Bend right! (2 times)
Hands up! Hands down! Thank you and sit down!
4. Speaking.
1) Розвиток монологічного мовлення.
T: Look at the picture of the house. Imagine it is
your house. Tell what there is in the house. Start in such a way:
Upstairs
in the house there is … Downstairs in the house there is…
2) Розвиток діалогічного мовлення.
a). T: Answer my questions.( Дати відповіді
на питання вчителя):
- Do you live in a flat?
- Is your flat big or small?
- What rooms are there in your flat?
b). Write full answers to the questions. ( Напиши повну
відповідь на питання.)
“ Do you live in a flat?”
“ Yes, I do._________________________________.”
“ What rooms are there in your flat?”
“ In our flat ________________________________.”
c). Dialogues.
T: Use the toy
telephones and act out the dialogue. Your friend’s family has a new flat in
other town, you are on the phone now. Speak about it.
(Використайте
іграшковий телефон і поговоріть зі своїм другом про його нову квартиру в іншому
місті).
ІІІ.
Заключна частина уроку.
1. Домашнє завдання:
Drow your house or flat, describe it. (Намалюйте ваш
будинок або квартиру, опишіть її ). Не забудьте про ващ проект.Доповніть його
цією інформацією. Адже на наступному уроці ви представлятимете свої роботи.
2. Підведення підсумків уроку.
Гра
«Фініш». Декілька учнів стають на одній лінії. Їм пропонується назвати слово,
яке запам’яталося і зробити крок вперед. Той, хто назвав найбільше слів,
приходить до фінішу першим. Він вважається переможцем.
Виставлення оцінок.
Організаційне закінчення
уроку.
Урок 7
The final lesson «My family. My friends. My house.
About myself"
Урок
- подорож
Objectives: by
the end of the lesson students will be able to
·
Revise
and use key words on the topic;
·
Develop
their competence in reading ,writing ,listening
·
Talk
about family, house
·
Incorporate
pair and independent work
Equipment:
workbook, flashcards, computer CD, projector
Procedure
I. Warm – up
T. Good morning,
how are you?
Ps. Good morning, how do you do?
T. I’m fine,
hope you are too!
Good morning how are you?
T. Dear children! Our theme was “My family. My
friends. My house. About myself.” We have final lesson today. We travel by bus
today. It’s called “Bus of English”. Our bus has several stops. We shall go by
some stations too.
TEACHER: Find the right house for the
sounds and make up 2 sentences with these words
SON BROTHER IS
SISTER
TEACHER: And now we pass by
station “Rest”. And we sing a song
Come into my house Go
through the door.
What can you see? Go
upstairs.
Upstairs and downstairs, what’s in my bedroom?
Come, follow me Four
teddy bears
Go through the door.
Go downstairs
What’s in dining room?
Table and chairs.
TEACHER: Our next stop is
called “Reading”.
We read
a text about a living-room and we read at first
all together after me and then in lines without me. Later some schoolchildren
will read alone, individually. So we begin.
11. Pre-reading
TEACHER: Look
at the picture and try to guess what this text is about
2. Reading .This
is the living- room. It is light and clean. The sofa is near the wall on the
left. The TV is near the wall on the right. You can see on the sofa and watch
TV there. The armchair is next to the sofa. The lamp is near the armchair. You
can sit and read a book there. The table in front of the window. Six chairs are
near the table. Children like sitting and playing table games.
3. Post reading.
Ask and answer about the room. (Work in pairs)
A. Where is the sofa? A. Where is … in your
B. It is … the… . B. It is …. the ….
A. What can you do there? A. What can you do there?
I can…. . B. I can…. .
TEACHER: Our bus has the stop
“Grammar”. There are grammar tasks in this envelope. Fulfill these exercises,
and then we shall check them.
1)
Fill in as in
the example; change the subject pronouns into possessive pronouns. Stick the
table and rеаd the pronouns in pairs.
Example: I
- my
Не
|
his
|
She
|
her
|
It
|
Its
|
We
|
our
|
You
|
your
|
They
|
their
|
2)
Complete
as in the example
Example : ( she) Her mother
is a doctor.
1.
(He)…
grandparents live in London.
2.
(They)
… parents work in a bank.
3.
(You)
…brother is a student.
4.
(We)
…family is friendly.
5.
(I)…
sister is pretty and clever.
TEACHER: Look at the screen and check your answers
This is my home, open the door
Mum and dad are so much fun,
There you can see: They are the best,
under the sun
Mother, father, sister and me Grandma and grandpa are so jolly,
We
are all a happy little family.
TEACHER: Our next stop is “Listening”.
1.
Pre – listening
.Tell me please where do you live? Are your house / flat big? Do you like it?
2.
Listening.
Listen to the text about the plan of the village house. I give you leaves with
the plan of this house. Listen to the text attentively and write with a pencil:
The house in the
village
Look at the plan
of the village house. It has got three bedrooms, a living-room, a kitchen and a
bathroom. A kitchen and a living-room are on the left. A bathroom and three
bedrooms are on the right.
Where
is situated: a kitchen, a hall, a living-room, a bathroom and three bedrooms?
AT THE SCREEN: kitchen
living-room
hall
bathroom
bedroom
The plan of the village house
kitchen
|
h
a
l
l
|
bathroom
|
bedroom
|
||
living-room
|
bedroom
|
|
bedroom
|
3. Post- listening TEACHER: ask and answer
Kitchen/ living-room/ bathroom/ bedroom/hall
|
A. Look at the plan. Where is /are the
B. Its /they are
on the left/right
TEACHER: This station is called “Physical Training”.
Stand up!
Stand straight!
Hands up!
Hands to the sides!
Hands down!
Move with your fingers!
Bend to the left!
Bend to the right!
We are going now!
We are jumping now!
We are running now!
Stand straight!
Sit down please!
TEACHER: The last stop of our
bus is “Project”. Tell us about your family, about your friends, your
relatives, your houses, your favourite toys and about your pets. I know, you
have brought the photos. So present us your projects and show us your photos.
Who begins?
TEACHER: Our lesson is over. You all have got marks. Stand up,
children. Goodbye!